Δείτε τα νέα των μεγαλύτερων ελληνικών ομάδων

Πέμπτη 17 Ιουνίου 2010

Βήμα πρόκρισης η Ουρουγουάη!

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους "16" του Παγκοσμίου Κυπέλλου έκανε η Ουρουγουάη, που επικράτησε 3-0 της Νότιας Αφρικής στο "Λόφτους Βέρσφελντ" της Πρετόρια, στο πλαίσιο του 1ου ομίλου. Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η 2η αγωνιστική του Μουντιάλ, οι Λατινοαμερικάνοι πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους χάρη σε δύο γκολ του Φορλάν (24' και 80' με πέναλτι) κι ένα του Αλβάρο Περέιρα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς, αφήνοντας τους οικοδεσπότες στον έναν. Οι ηττημένοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Κούνε στο 76' (στην φάση του πέναλτι).
Οι Νοτιοαμερικάνοι φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά να «πατάνε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τους Ντιέγκο Φορλάν και Λουίς Σουάρες να δημιουργούν αρκετά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Μετά από 1-2 μικροευκαιρίες, η Ουρουγουάη ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 24ο λεπτό, όταν ο Φορλάν εξαπέλυσε μία «οβίδα» αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Μοκοένα, πήρε ύψος και, αφού ακούμπησε στην εσωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού, κατέληξε στα δίχτυα του Κούνε.

Ο άσος της Ατλέτικο Μαδρίτης έγινε έτσι ο πρώτος Ουρουγουανός μετά το 1954 που σκοράρει σε δύο διαφορετικά Μουντιάλ (είχε πετύχει γκολ το 2002 σε αγώνα με τη Σενεγάλη).

Η Νότια Αφρική ισορρόπησε στη συνέχεια το παιχνίδι, αλλά δεν είχε τρόπο να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή των «τσελέστε». Την πρώτη "καθαρή" φάση την έκανε στο 67', όταν στη σέντρα του Γκάξα ο Μφέλα πρόλαβε την έξοδο του Μουσλέρα, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω από την εστία. Νωρίτερα (49'), η Ουρουγουάη είχε απειλήσει με δεύτερο γκολ, με την κοντινή προβολή του Καβάνι να μη βρίσκει στόχο, καθώς ο άσος της Παλέρμο πιέστηκε αποτελεσματικά από τον Μασιλέλα.

Στο 76' ο Φορλάν επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Σουάρες. Ο επιθετικός του Αγιαξ προσπάθησε να αποφύγει τον Κούνε, ο τελευταίος τον ανέτρεψε και ο Μάσιμο Μπουζάκα υπέδειξε το πέναλτι και απέβαλε τον Αφρικανό τερματοφύλακα. Τέσσερα λεπτά αργότερα -κι αφού πέρασε στον αγώνα ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Μονέεμπ Τζόσεφς- ο Φορλάν ευστόχησε από την άσπρη βούλα και «κλείδωσε» την πρώτη νίκη της ομάδας του σε τελικά Μουντιάλ μετά από είκοσι χρόνια.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αλβάρο Περέιρα με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Σουάρες διαμόρφωσε το τελικό 3-0, που φέρνει την Ουρουγουάη πολύ κοντά στους "16". Της αρκεί μία ισοπαλία στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με το Μεξικό, αλλά ενδέχεται να περάσει ακόμη και με ήττα. Από την πλευρά της, η Νότια Αφρική θα χρειαστεί νίκη απέναντι στη Γαλλία για να μη γίνει η πρώτη οικοδέσποινα στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων που αποκλείεται από την Α' φάση των αγώνων.

14 Μακρινό σουτ του Τσαμπαλάλα, άουτ
16 Ο Τσαμπαλάλα προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Μουσλέρα, αλλά το πλασέ του πέρασε ψηλά άουτ
23 Σουτ του Σουάρες έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Κούνε
24 0-1 ΓΚΟΟΟΛΚεραυνός του Φορλάν έξω από την περιοχή, ο Κούνε αιφνιδιάστηκε και η μπάλα κατέληξε στο δεξί παραθυράκι του
37 Νέα εντυπωσιακή προσπάθεια του Λουΐς Σουάρες, σουτ από κοντά που πέρασε άουτ
43 ΚΙΤΡΙΝΗ
ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Ντιγκάτσουε για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Σουάρες

48 Ο Λουΐς Σουάρες έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Νοτίου Αφρικής, μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έκανε την σέντρα όμως οι αμυνόμενοι πρόλαβε τον Καβάνι πριν εκείνος γίνει επικίνδυνος

57 ΑΛΛΑΓΗο Μορίνι στη θέση του Λετσολονιάνε
62 Μακρινό σουτ του Μάξι Περέιρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ
66 Ο Γκάξα έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Μφέλα στο πρώτο δοκάρι πρόλαβε τον Μουσλέρα και έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ
71 ΑΛΛΑΓΗΟ Αλβαρο Φερνάντες αντί του Φουσίλε
76 κόκκινη
κάρταΟ Σουάρες προσπάθησε να αποφύγει τον Κούνε μέσα στην περιοχή, εκείνος φάνηκε να τον ανατρέπει, ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι και έστειλε στα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη κάρτα τον τερματοφύλακα της Νοτίου Αφρικής
79 ΑΛΛΑΓΗΟ Τζόζεφς (τερματοφύλακας) αντί του Πίενααρ
80 0-2 ΓΚΟΟΟΛO Φορλάν ευστόχησε από τα 11 βήματα και πραγματοποίησε το 2-0
86 Δυνατό σουτ του Καβάνι, ο Τζόζεφς μπλόκαρε την μπάλα
89 ΑΛΛΑΓΗΟ Σ. Φερνάντες στη θέση του Καβάνι
90+ ΑΛΛΑΓΗΟ Γκαργκάνο στη θέση του Πέρες
90+ ΓΚΟΟΟΛΣέντρα του Σουάρες από δεξιά, ο Αλβαρο Περέιρα με κοντινό πλασέ πραγματοποίησε το 3-0 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων