Δείτε τα νέα των μεγαλύτερων ελληνικών ομάδων

Σάββατο 26 Ιουνίου 2010

Νίκησε η Ισπανία, πέρασε και η Χιλή

Η Ισπανία επικράτησε τις Χιλής με 2-1 και πέρασε στους "16" κατακτώντας την πρώτη θέση του τελευταίου ομίλου, αφήνοντας παράλληλα στη δεύτερη θέση τη σημερινή της αντίπαλο. Οι ηττημένοι από το 37' έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Εστράδα, ο οποίος δίκαια διαμαρτύρεται για την απόφαση μεξικανού ρέφερι.

Η Χιλή αν και βολευόταν ακόμα και με ισοπαλία ήταν καλύτερη από την αρχή του αγώνα και κυνηγούσε το γκολ. Η Ισπανία είχε μείνει πίσω και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να απειλήσει. Και το πέτυχε. Στο 24' ο Μπράβο εκτίμησε λανθασμένα τη φάση, βγήκε εκτός περιοχής και απομάκρυνε την μπάλα, η οποία έφτασε στα πόδια του Βίγια. Ο Ισπανός δεν έχασε την ευκαιρία και από μακριά την έστειλε στην κενή εστία.

Η εικόνα δεν άλλαξε και μετά το γκολ. Η Χιλή είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε να τη μετουσιώσει σε γκολ. Αυτό το έκαναν και πάλι οι "φούριας ρόχας" στο 37' με τον Ινιέστα, σέντρα από πάσα του Βίγια. Στην αρχή της φάσης ο Εστράδα όπως έτρεχε βρήκε το πόδι του με το πόδι του Τόρες και γι αυτή του την ενέργεια αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα.

Ο Μπιέλσα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πραγματοποίησε δύο αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του και το κατέφερε. Ο Μίγιαρ με τη βοήθεια του Πικέ και της Τύχης μείωσε σε 2-1 και έδωσε άλλη τροπή στο παιχνίδι. Κανείς θα περίμενε τη Χιλή να γίνει ακόμα πιο επιθετική και να κυνηγήσει την ισοφάριση, αλλά ο ρυθμός έπεσε με αποτέλεσμα η Ισπανία να διατηρήσει μέχρι τέλος το υπέρ της 2-1.

Η Ισπανία με την πρωτιά απέφυγε τη Βραζιλία, αλλά θα βρει μπροστά της την Πορτογαλία, αλλά η Χιλή έπεσε με τη "σελεσάο" στους "16",

Γήπεδο
: "Loftus Versfeld Stadium"
Διαιτητής: Μάρκο Ροντρίγκεζ (Μεξικό)

Χιλή(Μαρσέλο Μπιέλσα)
: Μπράβο, Ίσλα, Μέντελ, Πόνσε, Βιδάλ, Μαρκ Γκονζάλες (46' Μιγιάρ), Εστράδα, Χάρα, Βαλντίβια (46' Παρέδες), Μποσζούρ, Σάντσες (65' Ορεγιάνα).
Ισπανία(Βιθέντε Ντελ Μπόσκε) : Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Πικέ, Πουγιόλ, Καπντεβίλα, Τσάμπι Αλόνσο (73' Χάβι Μαρτίνεθ), Τσάβι, Ινιέστα, Μπούσκετς, Τόρες (55' Φάμπρεγας), Βίγια.

Η εξέλιξη του αγώνα

4' Μπαλιά Τσαβι, κεφαλιά του Τόρες, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι

5' Κάθετη μπαλιά, ο Τόρες υπό την πίεση του αμυντικού επιχείρησε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι
11' Ο Βαλδίβια έφυγε στην πλάτη της άμυνας και γύρισε από τα δεξιά, ο Μαρκ Γκονζάλες στο δεύτερο δοκάρι επιχείρησε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ
12' Σουτ Εστράδα έξω από την περιοχή, ο Κασίγιας έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε
15' ΚΙΤΡΙΝΗ
 ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Μέδελ που χάνει το επόμενο παιχνίδι
19' ΚΙΤΡΙΝΗ
 ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Πονσέ
21' ΚΙΤΡΙΝΗ
 ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Εστράδα
24' 0-1ΓΚΟΟΟΛ Κάθετη μπαλιά του Τσάμπι Λαόνσο, ο Μπράβο βγήκε αδικαιολόγητα εκτός περιοχής, καθώς υπήρχε αμυντικός και μπροστά από τον Τόρες με τάκλιν έδιωξε. Ωστόσο η μπάλα έφτασε στον Βίγια, ο οποίος δεν έχασε ευκαιρία και με σουτ στην κίνηση λίγο πιο κάτω από τη μεσαία γραμμή την έστειλε στην κενή εστία
33' Κόρνερ από τα αριστερά, κεφαλιά Πικέ, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
34' Ο Μποσεζούρ έφυγε στην αντεπίθεση κα πλάσαρε τον Κασίγιας, αλλά η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική μεριά των διχτύων
37' 0-2ΓΚΟΟΟΛ Ο Βίγια γύρισε από τα αριστερά, ο Ινιεστα λίγο μέσα από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής με πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία
37' ΚΙΤΡΙΝΗ
 ΚΑΡΤΑ κόκκινη κάρτα Ο Εστράδα αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Ο Χιλιανός όπως έτρεχε βρήκε κατά λάθος τον Τόρες, ωστόσο ο διαιτητής λανθασμένα θεώρησε πως υπήρχε πρόθεση

45'
ΑΛΛΑΓΗ Ο Μιγιάρ στη θέση του Γκονζάλες
45' ΑΛΛΑΓΗ Ο Παράδες στη θέση του Βαλδίβια
47' 1-2ΓΚΟΟΟΛ Ο Μιγιάρ επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στον Πικέ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα
55' ΑΛΛΑΓΗ Ο Φάμπρεγας στη θέση του Τόρες
67' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ορεγιάνα στη θέση του Σάντσες
74' ΑΛΛΑΓΗ Ο Μαρτίνεθ στη θέση του Τσάμπι Αλόνσο
76' Σουτ Παρέδες από τα δεξιά έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Κασίγιας.