Δείτε τα νέα των μεγαλύτερων ελληνικών ομάδων

Πέμπτη 17 Ιουνίου 2010

Το Μεξικό... ισοπέδωσε την Γαλλία

"Αγκαλιά" με την πρόκριση στους "16" του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι το Μεξικό. Η ομάδα του Χαβιέρ Αγκίρε νίκησε 2-0 την ανύπαρκτη Γαλλία στο Πολοκουάνε, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου κι έφτασε τους 4 βαθμούς, όσους και η Ουρουγουάη. Οι δύο ομάδες "συγκρούονται" την τελευταία αγωνιστική και με ισοπαλία περνούν στην επόμενη φάση.

Η Γαλλία, πλέον, μετά το αποτέλεσμα αυτό (έχει 1 βαθμό) χρειάζεται ένα θαύμα για να προκριθεί στους "16". Ο Ερνάντες στο 64' και ο Μπλάνκο με πέναλτι στο 79' ήταν οι σκόρερ των Μεξικανών.

Κακό από πλευράς ποιότητας και με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν το πρώτο ημίχρονο. Η Γαλλία απλά συνέχισε τις απογοητευτικές εμφανίσεις της και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν απείλησε ούτε μία φορά την εστία του Πέρες. Το Μεξικό, πιο οργανωμένο και με καλύτερη κυκλοφορία, έφτασε μία δύο φορές με απειλητικές διαθέσεις προς την εστία του Λιορίς, χωρίς, όμως, να κάνει την κλασική ευκαιρία.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του ματς έγινε στο 11' με το σουτ του Φράνκο από το ύψος της μεγάλη περιοχής να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λιορίς. Νέο σουτ του Σαλσίδο στο 19' από αριστερά πέρασε άουτ, σε μία ακόμη καλή αντεπίθεση των Μεξικανών. Στο 27' μετά από ατομική προσπάθεια ο Σαλσίδο μπήκε στην περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ από πλάγια αριστερά, αλλά ο Λιορίς απομάκρυνε στη γωνία του.

Οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 54' είχαν την πρώτη τους ευκαιρία, με το σουτ του Μαλουντά από το ύψος της περιοχής να διώνει σε κόρνερ ο Πέρες. Ενα λεπτό αργότερα ο γκολκίπερ του Μεξικού απέκρουσε το σουτ του Ριμπερί. Ενώ η Γαλλία ήταν εκείνη που είχε τον έλεγχο, το Μεξικό προηγήθηκε στο 64' με πλασέ του Ερνάντες, ο οποίος έφυγε από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ κι αφού πέρασε και τον Λιορίς "έγραψε" σε άδεια εστία το 0-1.

Το ματς τελείωσε στο 79'. Ο Αμπιντάλ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Μπαρέρα κι ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο έμπειρος Μπλάνκο εκτέλεσε εύστοχα κι έτσι έγινε το 0-2.

ΚΑΡΤΑΠρώτη κάρτα στο ματς, την πήρε ο Φράνκο για διαμαρτυρία
8 Πρώτο σουτ στον αγώνα, το έκανε ο Βέλα από θέση αριστερά μέσα στην περιοχή, άουτ
12 Νέο σουτ του Φράνκο, από το ύψος της περιοχής αυτή τη φορά, η μπάλα πάνω από το δοκάρι