Δείτε τα νέα των μεγαλύτερων ελληνικών ομάδων

Τρίτη 22 Ιουνίου 2010

Ηχησαν οι βουβουζέλες, σώπασαν οι Γάλλοι

Η Νότια Αφρική αποχαιρέτησε το Παγκόσμιo Κύπελλο που φιλοξενεί με νίκη επί της Γαλλίας, την οποία και άφησε στον πάτο του ομίλου χωρίς βαθμούς. Οι οικοδεσπότες επικράτησαν με 2-1 και θα μπορούσαν να είχαν επιβληθεί με μεγαλύτερο σκορ, καθώς έχασαν σημαντικές ευκαιρίες. Οι "τρικολόρ" από το 26' έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Γκουρκίφ.

Η εξέλιξη του αγώνα

3' Ο Γκουρκίφ από αριστερά τροφοδότησε τον Ζινιάκ, ο τελευταίος επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά της περιοχής, ο Τζόζεφς μπλόκαρε εύκολα

10' Σέντρα Ντιαμπί από αριστερά, κεφαλιά του Σισέ από τη γραμμή της περιοχής, ο Τζόζεφς μπλόκαρε
17' Σουτ Σιμπάγια έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
20' 0-1ΓΚΟΟΟΛ
Κόρνερ Τσαμπαλάλα από δεξιά, άστοχη έξοδος του Γιορίς, ο Κουμάλο πήδηξε πάνω από τον Ντιαμπί και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
24΄Αντεπίθεση της Γαλλίας, σουτ του Σισέ από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Τζόζεφς
26' Ατομική ενέργεια του Μφέλα και σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι
26' κόκκινη
κάρτα Ο Γκουρκίφ πήδηξε γα κεφαλιά με το χέρι απλωμένο, χτύπησε όχι θελημένα τον Σιμπάγια και ο Ρουίς έδειξε αμέσως την κόκκινη κάρτα στον Γάλλο άσο
34' Φάουλ Τσαμπαλάλα, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
36' 0-2ΓΚΟΟΟΛ
Ο Μασιλέλα γύρισε από τα αριστερά, ο Κλισί δεν μπόρεσε να διώξει και ο Πάρκερ μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα
40' Φάουλ Ριμπερί από τα αριστερά, ο Γκαλάς πετάχτηκε στη μικρή περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, ωστόσο ο Τζόζεφς δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ
43' Σουτ Μφέλα έξω από την περιοχή, ο Γιορίς έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ

45'
ΑΛΛΑΓΗ Ο Μαλουντά στη θέση του Ζινιάκ
51'
Κάθετη μπαλιά του Τσαμπαλάλα, ο Μφέλα μόνος απέναντι από τον Γιορίς με σουτ έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών
54' Σουτ Σισέαπό το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι
55' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ανρί στη θέση του Σισέ
55' ΑΛΛΑΓΗ Ο Γκάκα στη θέση του Ενγκόνγκα
57' Σουτ Μφέλα έξω από την περιοχή, ο Γιορίς απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ
59' Ατομική ενέργεια του Ριμπερί και σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ
68' ΑΛΛΑΓΗ Ο Νομβέτε στη θέση του Πάρκερ
70' 1-2ΓΚΟΟΟΛ
Κάθετη μπαλιά από τον άξονα, ο Ριμπερί πέρασε τον Μασιλέλα και μόνος απέναντι από τον Τζόζεφς γύρισε στον Μαλουντά. Ο άσος της Τσέλσι αμαρκάριστος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα
71' ΚΙΤΡΙΝΗ
 ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ντιαμπί
74' ΑΛΛΑΓΗ Ο Μοντίσε στη θέση του Κουμπονί
82' ΑΛΛΑΓΗ Ο Γκοβού στη θέση του Ντιαρά
90' Ο Τσαμπαλάλα επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή και χωρίς να τον μαρκάρει κάποιος παίκτης της Γαλλίας, ο Γιορίς κατάφερε και απόκρουσε.