Δείτε τα νέα των μεγαλύτερων ελληνικών ομάδων

Δευτέρα 14 Ιουνίου 2010

ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΔΑΝΙΑ 2-0

Η Ολλανδία,χωρίς να έλξει με την απόδοση της, ξεκίνησε νικηφόρα τους αγώνες της στο Παγκόσμιο Κύπελλο επικρατώντας της Δανίας. Οι "Οράνιε" είχαν ανούσια υπεροχή και κατάφεραν να προηγηθούν στο 46' έχοντας τη βοήθεια των Πόουλσεν, Αγκερ και της θεάς τύχης. Το 2-0 διαμόρφωσε ο Κάουτ στο 85'.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να προσφέρουν ωραίο θέαμα. Η Ολλανδία είχε την υπεροχή, όμως δεν είχε τρόπο για να φτάσει με αξιώσεις απέναντι από τον Σόρενσεν. Κάποιες εμπνεύσεις των Σνέιντερ και Φαν Ντερ Φάαρτ δεν ήταν ικανές για να απειλήσουν τον Δανό τερματοφύλακα. Αντίθετα το σύνολο του Ολσεν,αν και επισκέφτηκε λίγες φορές την περιοχή του Στεκέλενμπουργκ, έφτασε πιο κοντά στο γκολ που θα το έβαζε οδηγό στο σκορ.

Η Ολλανδία κατάφερε και άνοιξε το σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας τη θεά τύχη με τον πλευρό της. Ο Σιμόν Πόουλσεν προσπάθησε να διώξει σε κόρνερ με το κεφάλι, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Αγκερ και κατέληξε στα δίχτυα του Σόρενσεν. Κάποιος θα περίμενε την αντίδραση της Δανίας, αλλά αυτή δεν ήρθε ποτέ. Οι Σκανδιναβοί δεν είχαν αρχή και τέλος στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα η Ολλανδία να διατηρεί εύκολα το 1-0. Μάλιστα στο 82' οι "Οράνιε" έφτασαν κοντά στη διεύρυνση του σκορ, αλλά η μπάλα από το σουτ του Σνέιντερ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο άσος της Ιντερ, το πέτυχε ο Κάουτ τρία λεπτά αργότερα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
: Στεφάν Λανοϊ (Γαλλία)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μπερτ Φαν Μάρβαϊκ)
: Στεκέλενμπουργκ, Φαν Ντερ Βίελ, Χάιτινγκα, Ματάισεν, Φαν Μπρόνκχορστ, Φαν Μπόμελ, Κάιτ, Σνάιντερ, Ντε Γιόνγκ (89' Ντε Τσέουβ), Φαν Ντερ Φάαρτ (67' Ελία), Φαν Πέρσι (77' Αφελάι).
ΔΑΝΙΑ (Μόρτεν Όλσεν) : Σόρενσεν, ’γκερ, Κιάερ, Γιάκομπσεν, Σ. Πόουλσεν, Γιόργκενσεν, Κρ. Πόουλσεν, Ενέβολντσεν (56' Γκρόνκιερ), Κάλενμπεργκ (73' Ερικσεν), Ρόμενταλ, Μπέντνερ (62' Μπέκμαν).

Η εξέλιξη του αγώνα

6' Φάουλ Σνέιντερ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

10' Σουτ Κάουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Σόρενσεν μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια
21' Αντεπίθεση της Ολλανδίας, ο Φαν Μπόμελ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Φαν Ντερ Φάαρτ επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι
22' Ατομική κούρσα και σουτ του Ενεβόλτσεν έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
27' Σέντρα Ρόμενταλ από δεξιά, κεφαλιά του Μπέντνερ λίγο πιο μπροστά από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι
33' Σέντρα Κάουτ από δεξιά, αμυντικός στην προσπάθεια του να διώξει πέταξε την μπάλα πάνω στον Χέιτινγκα, ο οποίος αιφνιδιάστηκε και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει
35' Αντεπίθεση της Δανίας, σουτ Ρόμενταλ από τα δεξιά της περιοχής, μπλόκαρε ο Στεκέλενμπουργκ
43' Ο Φαν Πέρσι βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, καθυστέρησε να σουτάρει και όταν το έκανε έστειλε την μπάλα πάνω σε έναν φωτογράφο
44' ΚΙΤΡΙΝΗ
 ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ντε Γιονγκ

46' 1-0
ΓΚΟΟΟΛ Σέντρα Φαν Πέρσι από αριστερά, ο Σίμον Πόουλσεν με κεφαλιά προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Αγκερ και κατέληξε στα δίχτυα
48' ΚΙΤΡΙΝΗ
 ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Φαν Πέρσι
53' Ο Φαν Πέρσι βγήκε απέναντι από τον Σόρενσεν, ο οποίος έπεσε στα πόδια του αντιπάλου του. Ο Ολλανδός δεν μπόρεσε να πλασάρει και έστειλε την μπάλα άουτ
56' ΑΛΛΑΓΗ Ο Γκρόνκιερ στη θέση του Ενεβόλτσεν
59' Σέντρα Φαν Πέρσι από τα αριστερά, έξοχο πλασέ του Φαν Ντερ Φάαρτ από το ύψος του πέναλτι, ο Σόρενσεν απογειώθηκε και κατέβασε την μπάλα που κατευθυνόταν στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του
62' ΑΛΛΑΓΗ Ο Μπέκμαν στη θέση του Μπέντνερ
64' ΚΙΤΡΙΝΗ
 ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Κιάερ
67' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ελια στη θέση του Φαν Ντερ Φάαρτ
73' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ερικσεν στη θέση του Κάλενμπεργκ
74' Σουτ Φαν Μπόμελ από τα δεξιά της περιοχής, ο Σόρενσεν με τα ακροδάχτυλα έστειλε την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων
77' ΑΛΛΑΓΗ Ο Αφελάι στη θέση του Φαν Πέρσι
82' Σουτ Σνέιντερ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος, "κρέμασε" τον Σόρενσεν, ωστόσο η "στρογγυλή θεά" χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε κόρνερ
85' 2-0 ΓΚΟΟΟΛ Κάθετη μπαλιά του Σνέιντερ, ο Ελια βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και ο Κάουτ σε κενό τέρμα με σουτ δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0
87' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ντε Ζέου στη θέση του Ντε Γιονγκ
88' Σέντρα από αριστερά, ο Αφελάι επιχείρησε το πλασέ στην κίνηση, ο Σίμον Πόουλσεν σχεδόν πάνω στη γραμμή με ανάποδο ψαλίδι έδιωξε και έσωσε την ομάδα του από τρίτο τέρμα